کارتابل من

مالکیت معنوی وحق انتشار

 

مالکیت معنوی وحق انتشار

پژوهشگران در سراسر جهان درخواست دسترسی نامحدود به دانش های پژوهشی دارند. در این راستا، تمام دانش ها تحت مجوز CC BY-NC 4.0 با دسترسی آزاد (Open Access) منتشر می‌شود. تحت این مجوز، نویسندگان کلیه حقوق مادی و معنوی مقاله‌شان با دسترسی آزاد به صورت دائمی به سامانه مدیریت دانش واگذار می‌کنند و نسبت به آن هیچ‌گونه ادعائی ندارند (لازم به ذکر است که هر نویسنده می‌تواند با ذکر ماخذ، مقاله خود را کپی و ارائه کند)

مزایای دسترسی آزاد:

به حداکثر رساندن تاثیر پژوهش

افزایش نمایه‌سازی، قدرت بازیابی مقاله‌ها

حذف نیاز به مجوز برای استناد محتوا

تمام پژوهشگران می‌توانند دسترسی آزاد به محتوا داشته باشند

تصمیم گیری درباره دانش ها در هر مرحله‌ای بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی و یا فلسفه سیاسی نویسندگان انجام شود.

اطلاعات شخصی ( اسامی، آدرس، ایمیل و سایر اطلاعات ) نویسندگان دانش ها برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند مدیر سامانه، اعضای کارگروه مدیریت دانش و سایر عوامل فعال (غیر از نویسنده مربوطه) مانند داوران، مشاوران، کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت شود.

مسئولیت نهایی رد و یا پذیرش یک مقاله تنها به عهده مدیر سامانه است. این تصمیم‌گیری بر اساس نظرات دریافتی داوران و اعضای کارگروه مدیریت دانش انجام می‌شود. ممکن است دانشی بخاطر عدم تناسب، با نظر مدیر سامانه بدون طی شدن مراحل داوری رد شود. رد این مقالات ممکن است بر اساس خروج مقاله از حیطه موضوعی سامانه ، دور بودن از موضوعات جاری ، نداشتن عمق محتوایی لازم ، و یا سایر موارد دیگر صورت بگیرد.

مدیر سامانه برای تعیین داوران هر دانش اختیار تام دارد. ممکن است در این مورد مدیری سامانه از اعضای کارگروه مدیریت دانش و یا حتی نویسندگان خود دانش هم در این مورد نظرخواهی کند.

سامانه مدیریت دانش مالکیت حق چاپ تمام موارد منتشر شده را دارد. با این وجود بر اساس قوانین انتشارات با دسترسی آزاد، تمام مقالات چاپ شده در این سامانه به صورت آزاد برای عموم بدون پرداخت هزینه قابل دسترس می‌باشد.

ارسال هرگونه مقاله و دانش به این سامانه به منزله قبول تمامی شرایط قید شده در بالا می باشد

اصول اخلاقی برای نویسندگان

1. اساسی‌ترین مسئولیت اخلاقی یک نویسنده ارائه یک گزارش درست و تمام از پژوهش انجام شده و سعی در عدم ارتکاب به سرقت ادبی به هر نحوی از انحاء شامل برداشت لفظ به لفظ و یا نزدیک به مضمون، نقل مشابه متن و یا نتایج پژوهش‌های دیگر افراد و غیره است.

2. نویسنده متعهد است در شرایطی لازم برای ارائه شواهد لازم در مورد مقاله ارسالی شامل فایل صفحات گسترده شامل داده‌های مقاله، نمودارها و یا دیاگرام‌هایی تکمیلی، ابزار طراحی و یا استفاده شده (در صورت وجود) و همچنین نمونه‌هایی از مواد و نمونه‌های بررسی شده را در اختیار سامانه قرار دهد.

3. استناد صحیح به تمام منابعی که چه به صورت مستقیم و چه بصورت غیر مستقیم از آن‌ها استفاده شده است الزامی است.

4. هر گونه مخاطره احتمالی مرتبط با روش‌ها و یا مواد استفاده شده در پژوهش می باید به روشنی در مقاله ارسالی تذکر داده شود. بعلاوه، نویسندگان باید مدیر سامانه  را از هر گونه احتمال سوءاستفاده و یا استفاده نادرست از نتایج گزارش شده و یا روش‌های بکار گرفته شده آگاه سازد.

5. به نویسندگان توصیه می شود از  چند تکه کردن نتایج یک پژوهش (و ارسال قسمت‌های مرتبط به مجلات مختلف) خودداری کنند.

6. چنانچه مقاله قبلا (در سامانه مدیریت دانش و یا سایر سامانه ها) رد شده و یا از فرایند چاپ خارج شده است، نویسنده باید مدیری سامانه را آگاه کرده و در مورد دلایل احتمالی رد و یا خارج شدن از چرخه انتشار و یا اصلاحات احتمالی انجام شده توضیح دهد.

7. تمام نویسندگان اصلی و همکاری که در یک مقاله عناوین آن‌ها در قسمت نویسندگان ذکر می شود باید واجد حداقل بسندگی مشارکت علمی در مقاله باشند. سایر همکاران باید در قسمت تقدیر و تشکر ذکر شود. می توان اسامی همکاران متوفی واجد شرایط را در قسمت نویسندگان ذکرکرد. نویسنده مسئول وظیفه دارد یک نسخه از مقاله ارسالی به سامانه را برای سایر نویسندگان همکار ارسال کند و رضایت آن‌ها را برای ذکر عنوان به شکل نویسنده همکار اخذ نماید.

8. مسئولیت گزارش تعارض احتمالی منافع و حامیان مالی پژوهش به عهده نویسنده مسئول است.

9. توصیه می شود نویسندگان مقالات از دستکاری و یا حتی اصلاح تصاویر بالینی جدا خودداری کنند. گزارش چگونگی تهیه و تولید اینگونه تصاویر باید ارائه شود.

اصول اخلاقی برای داوران

1. از آنجائی‌که فرایند داوری مقاله یکی از مراحل اساسی پذیرش یک مقاله است چنانچه داور محترم احساس کند که مقاله ارسالی به هر دلیلی در حیطه تخصص وی نیست باید فورا مقاله را به مدیر سامانه عودت دهد.

2. همچنان‌که داور استقلال فکری نویسنده مقاله را محترم می شمارد باید بی طرفانه کیفیت مقاله را ارزیابی کند.

3. داور باید نسبت به اصل عدم تعارض منافع در زمان داوری مقاله‌ای که با یکی از مقالات خودش که منتشر شده و یا در جریان فرایند چاپ است احساس مسئولیت کند و چنانچه احساس کند با کارهای وی در تعارش است باید بلافاصه مقاله را به مدیر سامانه عودت داده و وی را از شرایط تعارض منافع و یا سوءگیری محتمل آگاه سازد.

4. داور باید به مقاله دریافتی برای داوری به مثابه یک سند محرمانه نگاه کند. داور نباید مقاله را در اختیار دیگران قرار دهد و یا در مورد آن با دیگران به بحث بنشیند مگر در مواردی که بخواهد از نظرات دیگران در فرایند داوری استفاده کند.

5. داوران باید در مورد نظرات اعمالی خود توضیحات لازم را ضمیمه نماید. عدم ارائه توضیحات کافی توسط داور و یا پاسخ‌های نویسندگان به نظرات داور ارزش چندانی نداشته و حتی الامکان باید خودداری شود.

6. داوران باید سهل انگاری نویسندگان در استناد به کارهای مشابه انجام شده را مد نظر داشته باشند.

7. تاخیر در انجام داوری مقاله به نظر امری طبیعی است با اینحال داوران باید مدیر سامانه را از تاخیر احتمالی آگاه کرده و زمان مجددی برای انجام داوری تعیین کنند.

8. داوران مجاز نیستند از اطلاعات، بحث‌ها و تفاسیر منتشر نشده دیگران که در قالب مقاله به سامانه مدیریت دانش ارسال شده در کارهای خود بدون کسب اجازه از نویسنده(گان) مقاله استفاده کنند.

9. داوران باید مدیر سامانه را از مواردی که گمان میرود گزارش تحقیقات انجام شده دریافتی به نوعی ممکن است مستقیماً مورد سوء استفاده قرار گیرد، آگاه سازد.